TERENSKA NASTAVA NAŠIH UČENIKA U KLAGENFURT I MINIMUNDUS

Autor: Tihana Boroš, 5. 4. 2024.

Učenici njemačkog jezika od 5. do 8. razreda OŠ Luka putovali su 3.4.2024. na terensku nastavu u Klagenfurt i Minimundus. Prvo su posjetili zanimljiv park Minimundus („Svijet u malom“). Radi se o parku s više od 150 minijaturnih građevina, koje prikazuju arhitekturu iz cijeloga svijeta, izrađenih u mjerilu 1 : 25. Zanimljivo je to da su modeli izgrađeni od istih materijala kao i izvorne građevine. Uz virtualno putovanje Velikim kineskim zidom i slobodno razgledavanje modela svjetskih građevina učenici su uspjeli pronaći i dvije hrvatske.

Zatim su prošetali do obale Vrbskog jezera (Wörthersee), tzv. austrijskog mora gdje su se uz užinu na klupicama uz obalu divili veličini i ljepoti te vode. Radi se o najtoplijemu od alpskih ledenjačkih jezera koje u ljeti posjeti čak tisuće kupača.

Slijedilo je razgledavanje samog Klagenfurta. Radi se o glavnome gradu savezne države Koruške (njem. „Kärnten“) u Republici Austriji. Godine 2007. službeni naziv grada promijenjen je u Klagenfurt am Wörthersee (hrv. Vrbsko jezero). Sa svojih preko 100 000 stanovnika to je najveći koruški grad. Najveći dio stanovnika služi se njemačkim kao materinjim jezikom. Druge etničke skupine po brojnosti čine Hrvati i Slovenci.

Učenici su uz lokalnog vodiča koji ih je dočekao u ulici Radetzkystraße vidjeli i čuli priče o starom gradskom kazalištu prvotno izgrađenom za putujuće kazališne trupe i plemićke balove; zgradi koruškog parlamenta koja je nekad bila dvorac za ustoličenje; prvoj vijećnici koja je danas u privatnom vlasništvu; prvoj apoteci i njenom vlasniku čija se žena „vratila iz mrtvih“ te ga učinila nijemim; najstarijoj zgradi u gradu čiji je simbol, zlatnu gusku u prošlosti netko ukrao s pročelja. Najfascinantnija je međutim bila legenda o zmaju kojega su pokorila sedmorica mladića, a čiji se spomenik nalazi Novom trgu (njem. Neuer Platz). Prema legendi, Klagenfurt je osnovan na mjestu gdje je ubijen zmaj (njem. „Lindwurm“) koji je živio u obližnjoj močvari, a prema povijesnim izvorima, grad je sredinom 12. stoljeća osnovao koruški vojvoda Herman. U 13. stoljeću njegov sin vojvoda Bernhard grad je premjestio na današnju lokaciju jer je na starome mjestu često bio poplavljen. Uz poplave, Klagenfurt je u svojoj povijesti doživio potrese, najezdu skakavaca, a zabilježeno je čak sedam velikih požara.

Učenici su također posjetili i Crkvu sv. Egida, gdje su uz divljenje unutrašnjosti crkve, također sjeli i pomolili se za zahvalnost za ugodno i veselo putovanje te siguran povratak kući.

Nakon razgleda grada, učenici su iskoristili slobodno vrijeme za posjet McDonald'su da utaže glad i razmjene dojmove o izletu, nakon čega su obišli lokalne suvenirnice u potrazi za prigodnim darovima za obitelji kod kuće. U poslijepodnevnim satima vratili su se u bus i krenuli za Hrvatsku. Vratili su se pred školu u večernjim satima.

U pratnji:

Zvonimira Fegić,